< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

 

ÖZELLİKLİ HASTALIKLARDA ANESTEZİ UYGULAMALARI - 2.bölüm

 

KARACİĞER HASTALIKLARINDA ANESTEZİ

Gerek cerrahinin kendisi gerekse anestezi, karaciğer rahatsızlığı olanlarda fonksiyon bozukluğuna neden olabilecektir.Baazen ciddi yetmezlik tablosu gelişebilir.Bu hasta karaciğerin patolojisine ve kendi var olan fonksiyon kapasitesine bağlı olan bir durumdur. Karşımıza sıklıkla gelen karaciğer sorunu,hepatit ve sirozdur.

Karaciğerimiz büyük bir rezerv kapasitesine sahip organdır.Büyük bir bölümü etkilenmedikçe,fonksiyonları normal gözlenmektedir.Bu grup hastalarda beslenme durumu,nörolojik bozukluklar,karında sıvı toplanması,kan proteinleri sorun ve sıkıntılarla paralel giden parametrelerdir.Özellikle sirozda enfeksiyon,kanama,böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği çıkabilecek sorunların başında gelenleridir.Bekleyebilir cerrahiler karaciğerin toplanması amaçlı ertelenmelidir. Cerrahi gereksinimlerde ,bölgesel anestezi yöntemleri veya lokal anestezi tercih edilirken,karaciğer koruyuculu genel anestezi uygulanabilmektedir.

BÖBREK HASTALIKLARINDA ANESTEZİ

Kronik böbrek hastalığı yavaş gelişen bir durumdur.Genel olarak tüm böbrek fonksiyonel kapasitenin % 60 kaybı söz konusu ise gelişir.Sıklıkla bu grup hastalara anemi,üremi ve kan elektrolit bozuklukları eşlik eder.Ayrıca bu hastalarımızda pıhtılaşma bozuklukları,bağışıklık mekanizma bozuklukları,hipertansiyon,kalp damar sorunları,akciğer sorunları,sıvı elektrolit denge bozuklukları ,yorgunluk huzursuzluk gibi sinir sistemi bozuklukları,bulantı kusma kanama gibi sindirim sistemi bozuklukları ile beraber seyreden mülti sistem defektleri mevcuttur.Bu grup hastalıkta anestezi seçimi,hastaya var olan fonksiyona,cerrahiye ve süresine bağlı olarak değişeceğinden kişisel ayrıcalık göstermektedir.

DİABET ( ŞEKER HASTALIĞI )

Bu hastalarımızda da pek çok sistem ve organ tutulumu vardır.Kalp,böbrek,beyin,sinir sistemi,görme fonksiyonları etki altındadır.Genelde ağızdan alınan ilaçları 2 gün öncesine kadar kullanımdadır.Kan şekeri % 200 mg. üstü insulin kullanımı gerektirir.Ameliyatlar sabah erkenden planlanır ( uzun süre aç kalmamalı ).Gerektiğinde ameliyat öncesi ağızdan alınan ilaçlar kesilir ve insuline geçilir.Enfeksiyonlar ve stres baskılanmalıdır. Bunlar insülin ihtiyacını arttıran olumsuz faktörlerdir.Kontrollü diyabette oluşabilecek sorunlar kontrolsüz diabete göre daha az sıklıkta gözlenir.En güvenilir yöntem lokal anestezidir.Sinir sistemi patolojisi yoksa epidural veya spinal anestezi denenebilir.Genel anetseizde sık uygulanan yöntemlerdendir.Bu hastalara cerrahinin de olumsuz etkile olacaktır.

ŞİŞMANLIK

Adipositas olarakta tanımlanan bir durumdur.Burada hesap edilen ideal vücud ağırlığından % 20 oranında fazla artış vardır.İdeal ağırlığın 2 katı ise, hastalık derecesinde şişmanlığı tanımlar.
Bu hastalarda hipertansiyon,kalp yetmezliği,koroner hastalık,akciğer kapasitesinde azalma,hipoksi ( oksijen yetmezliği ),karaciğer patolojileri gibi sistemik bir çok sorunlar vardır.Bölgesel anestezi uygulamada teknik sorunlara neden olabilir.Normal kişilere göre gerek cerrahi gereksi anestezi açısından artmış bir risk söz konusudur.

TİROİD HASTALIKLARINDA , önemli olan hastanın ötiroidi ( fonsiyon testleri normal + klinik olarak sağlıklı sorunsuz ) olmasıdır. Acil cerrahi söz konusu değilse bu ayarlanmalıdır.

 

 

~

Uyarı!Burada yer alan sunular bilgilendirme amaçlıdır.Tavsiye niteliğinde doğrudan algılanmamalıdır!Asıl olan doktorunuzun yönlendirmeleridir.

 

Google Site İçi

Aktif ziyaretçi  

 

HIZLI MENÜ

Teknisyenlere

Halkımıza

Ana Sayfa

İletişim


ÖNERİLEN LİNKLER

Doktorun Gezi Rehberi ( kendi web sayfam )

< Önceki Sayfa | Sonraki Sayfa >

Sayfa Başına Dön

 

 Designed by Utku ÇULHA